Przekłucie uszu i założenie pierwszych kolczyków to zawsze duże przeżycie. Szczególnie dla dziecka! Jak pielęgnować uszy, żeby dziurki szybko się zagoiły? Kiedy zmienić kolczyki po przebiciu uszu? W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat postępowania po zabiegu piercingu.
Nie rekomendujemy przekłuwania uszu u kosmetyczki ani tym bardziej samodzielnie w domu. Zabieg przekłucia polega na przerwaniu ciągłości skóry, co powoduje ryzyko zakażenia. Procedura powinna być przeprowadzona z zachowaniem najwyższym standardów higienicznych i przy użyciu jednorazowych, wysterylizowanych narzędzi. W salonie piercingu przekłucie uszu odbywa się za pomocą igieł, które minimalizują ryzyko infekcji. Dlaczego popularna metoda z wykorzystaniem pistoletu nie jest polecana?
Jednak nawet do salonów piercingu nie powinniśmy podchodzić bezkrytycznie. Przed umówieniem się na wizytę, dokładnie zapoznajmy się z opiniami. Nie bójmy się pytać, jeżeli mamy wątpliwości oraz zwróćmy uwagę na standardy higieniczne panujące w salonie. W końcu chodzi o nasze zdrowie.
Najczęściej w cenie piercingu jest też zawarty podstawowy kolczyk wykonany ze stali chirurgicznej. To bezpieczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko alergii, jeżeli nie jesteśmy pewne czy my lub nasze dziecko nie jesteśmy uczuleni na metale. Jak długo nosić kolczyki po przekłuciu? Pierwsze kolczyki powinny pozostać w uchu przez około miesiąc. Dokładny czas jest kwestią indywidualną i zależy od szybkości gojenia się ranek. Gdy dziurki będą już w dobrym stanie, możemy zmienić kolczyki na kolczyki srebrne lub złote.
W przypadku przekłuwania bardziej newralgicznych punktów jak np. języka lub chrząstki w uchu, okres noszenia kolczyków ze stali chirurgicznej wydłuża się nawet do 3-6 miesięcy. Należy uważnie obserwować stan uszu i zmienić kolczyki dopiero, gdy dziurki będą całkowicie wygojone. Jeżeli mamy wątpliwości, warto skonsultować się z piercerem u którego przeprowadzaliśmy zabieg.
Po przebiciu uszu warto stosować się do kilku zaleceń, które przyspieszą proces gojenia:
Powstrzymanie dzieci przed dotykaniem przebitych uszu może być oczywiście nieco problematyczne, dlatego polecamy kilka razy dziennie przecierać uszy wacikiem nasączonym środkiem odkażającym. Infekcja wydłuża czas gojenia się ranek i nie jest niczym przyjemnym. Nie powinno się przebijać uszu bardzo małym dzieciom, które jeszcze nie są świadome i nie mogą same zdecydować o chęci posiadania kolczyków i trudno im wytłumaczyć konieczność szczególnego dbania o uszy w okresie gojenia się dziurek.