Mianem próby określa się procent zawartości czystego metalu szlachetnego w stopie użytym do wykonania danego przedmiotu. Wbrew pozorom najlepsza próba srebra i złota to wcale nie ta najwyższa. Do najczęściej zadawanych pytań na temat prób należą:
Złoto występuje w w siedmiu próbach (procenty wyrażają zawartość czystego złota):
W jubilerstwie najpopularniejsza jest próba 585, ze względu dużą zawartość złota, dobrą wytrzymałość i plastyczność. Ta próba odpowiada 14 karatom. Charakteryzuje się niewysoką ceną, a biżuteria zachowuje ładny wygląd na długo. Jest odpowiednia do wyrobu kolczyków czy naszyjników. Najniższa próba złota, 333, odpowiada 8 karatom i jest dosyć popularna. Ten stop będzie najtańszy, ale również najbardziej wytrzymały na zniszczenia. Jest to najmniej szlachetny rodzaj złota, ale z drugiej strony znajduje swoje zastosowanie tam, gdzie potrzebny jest wyjątkowo odporny produkt. Dlatego tak często właśnie tą próbę złota wykorzystuje się do wyrobu obrączek ślubnych. Złoto 24-karatowe nie jest używane do wyrobu biżuterii, ponieważ jest zbyt miękkie i delikatne. Służy głównie do inwestycji. Oznaczenia próby złota są nadawane przez urząd probierczy.
Srebro zostało sklasyfikowane według pięciu prób:
Jaka jest najlepsza próba srebra? Najczęściej wykorzystuje się próbę 925. Ten rodzaj srebra jest odpowiednio plastyczny i na tyle wytrzymały, aby służyć przez długi czas. Większość głównych elementów biżuterii wykonuje się właśnie z tej próby srebra. Z niej powstają łańcuszki i obrączki. Próby 875, 830 i 800 są bardziej wytrzymałe, ale szybciej się niszczą.
Można również spotkać biżuterię, gdzie drobne, pomocnicze elementy będą wykonane ze srebra próby 830 lub 800. Najwyższa próba srebra jest wyjątkowo miękka, dlatego jubilerzy stosują ją do filigranowych elementów, np. cieniutkich drucików, które pełnią funkcję dekoracyjną, np. oplatają oczka pierścionków.
Aby mieć pewność, co do próby złota i próby srebra, kupując biżuterię należy szukać odpowiednich cech probierczych - malutkich pieczątek z symbolami, które różnią się w każdym kraju. Warto pamiętać, że najwyższa próba srebra nie jest wyznacznikiem jakości. Podobnie jest w przypadku złota, ale jednocześnie należy podkreślić, że niska próba złota, taka jak 333, nie jest bardzo wytrzymała.