Srebrne kolczyki zachwycają blaskiem, ale tylko wtedy, jeśli ich powierzchnia jest czysta i wypolerowana. Nowa biżuteria srebrna wygląda doskonale, jednak z czasem pojawia się na niej charakterystyczny, ciemny nalot. Takie zjawisko jest nazywane procesem śniedzenia (utleniania). Reakcja srebra z powietrzem to całkowicie naturalny proces, który nie wpływa negatywnie na wytrzymałość biżuterii. Wręcz przeciwnie - warstwa śniedzi chroni kruszec. Mimo to nie jest to zjawisko pożądane, ponieważ zaśniedziała biżuteria wygląda nieestetycznie. Jak wyczyścić srebrne kolczyki domowymi sposobami i skutecznie pozbyć się ciemnego nalotu?
Zabrudzone i utlenione kolczyki można oddać do profesjonalnego czyszczenia w sklepie jubilerskim. Alternatywą jest samodzielne wyczyszczenie kolczyków srebrnych w domu za pomocą produktów, które każdy ma w swoim domu. Przed przystąpieniem do czyszczenia, warto sprawdzić reakcje danej substancji (np. soku z cytryny) na niewielkim kawałku biżuterii od wewnętrznej strony kolczyków. Po użyciu każdego z opisywanych środków, należy przetrzeć kolczyki wilgotną
ściereczką oraz wypolerować.
Po wyczyszczeniu srebrnych kolczyków warto podjąć kilka działań, które ograniczają proces śniedzenia biżuterii:
Dobrym nawykiem jest przecieranie kolczyków bawełnianą ściereczką każdego wieczoru po ściągnięciu biżuterii. Regularne dbanie o kolczyki spowoduje, że srebro nie będzie się tak szybko utleniało, a czyszczenie kolczyków stanie się dużo
łatwiejsze.
Czyszczenie gładkich kolczyków jest mniej skomplikowane niż ta sama czynność w przypadku kolczyków z kamieniami. Zastosowanie agresywnych preparatów lub domowych sposobów (np. pasty do zębów) może mieć negatywny wpływ na wygląd cyrkonii. Najczęściej dochodzi do zmatowienia kamienia i utraty blasku, ale możliwym scenariuszem jest także wypadnięcie cyrkonii! Zalecamy czyszczenie kolczyków z cyrkoniami w bardzo ostrożny sposób, z pominięciem kamienia oraz zastosowanie do tego celu wilgotnej ściereczki z mydłem.
W zależności od rodzaju biżuterii, trzeba ją czyścić co kilka miesięcy lub, tak jak w przypadku kolczyków z cyrkoniami, 2-3 tygodnie. Podczas czyszczenia należy unikać zbytniego namoczenia biżuterii, ponieważ cyrkonia może się poluzować lub
odpaść od kolczyka.
Czego użyć do wyczyszczenia biżuterii? Najlepiej ogólnodostępnych produktów, które każdy ma w domu! Do najpopularniejszych metod czyszczenia kolczyków należą:
● Pasta do zębów - skutecznie radzi sobie z ciemnym nalotem. Należy używać wyłącznie tych past, które nie zawierają składników wybielających ani dużej ilości sodu! Oba składniki mogą nieestetycznie i nieodwracalnie odbarwić kolczyki. Do czyszczenia używamy miękkiej ściereczki. Złym pomysłem jest używanie szczoteczki do zębów, która jest zbyt ostra dla delikatnej biżuterii srebrnej i może trwale ją porysować.
● Sok z cytryny - ściereczka nasączona sokiem z cytryny dobrze usuwa nalot, nabłyszcza oraz pozostawia kolczyki czyste i wypolerowane. Warto pamiętać, żeby nie zostawiać biżuterii w roztworze z cytryny, ponieważ może to ją uszkodzić. Lepiej nie stosować soku z cytryny przy kolczykach z cyrkoniami, ponieważ mogą zmatowić pod wpływem kwasu.
● Soda oczyszczona - soda jest znana z właściwości czyszczących. Jak można jej użyć do czyszczenia kolczyków srebrnych? Wystarczy zasypać biżuterię sodą, zostawić na kilkanaście minut, a następnie zalać gorącą wodą i wymieszać. Roztwór z sodą usuwa ciemny nalot oraz zabrudzenia spowodowane częstym noszeniem kolczyków.
Ekologiczne sposoby czyszczenia biżuterii są chętnie wykorzystywane, ponieważ nie tylko dobrze radzą sobie z ciemnieniem biżuterii, ale są też przyjazne środowisku oraz nie wymagają zaopatrywania się w dodatkowe środki lub preparaty. Dbanie o biżuterię pozwoli cieszyć się jej blaskiem przez wiele lat i sprawi, że każdego dnia będzie wyglądała jak nowa!