Duże pierścienie to jeden z tych trendów, który zdaje się od lat nie wychodzić z mody. I nic w tym dziwnego, ponieważ historia sygnetów sięga już czasów starożytnych! Skąd się wziął w naszej kulturze i jak prawidłowo nosić sygnet? Odpowiadamy!
Nie każdy wie, że dawniej sygnety pełniły bardzo istotne funkcje - zarówno społeczną, symbolizując władzę, status i przynależność (np. do konkretnych rodów, organizacji, partii lub bogatszych warstw społecznych), jak i praktyczną, w postaci pieczęci do laku. Wygrawerowany na sygnecie herb lub monogram stanowił oficjalne insygnia nadawcy listu, którym zwykle w ten sposób podpisywali się faraonowie, rzymscy patrycjusze, możnowładcy, królowie, zakonnicy rycerscy, papieże, biskupi czy szlachcice. To właśnie oni najczęściej nosili na palcu sygnet. Znaczenie przypisywane tego typu pierścieniom zależało natomiast od kultury i religii konkretnego regionu. Faraonowie wierzyli w magiczną moc amuletów, które pod postacią sygnetów miały chronić ich podczas podróży w zaświaty. Pierścień Rybaka to indywidualny sygnet papieży Kościoła Katolickiego, nawiązujący do nauk Św. Piotra. W czasach III Rzeszy grawerowany w symbole partii sygnet był symbolem lojalności wobec ówczesnego kanclerza.
Niestety zdarzało się, że ich noszenie mogło też sprowadzić sporo nieszczęścia, np. na elity podczas Rewolucji Francuskiej lub żołnierzy, którzy trafiali na tereny wroga z symbolem swojego kraju, którym był sygnet na palcu. Znaczenie pierścienia przez lata traciło na sile i dzisiaj jest to po prostu jeden z wielu dodatków, które przedostały się do codziennej i wyjściowej mody. Choć z biegiem historii przyjęło się, że była to przede wszystkim męska ozdoba, na renesansowych i barokowych obrazach można z łatwością dostrzec kobiety z sygnetami na palcach, co zdecydowanie obala ten mit. Warto też pamiętać, że dawniej kobiety (z małymi wyjątkami) nie mogły zajmować tych samych stanowisk i funkcji społecznych, co mężczyźni, stąd tworzone dla nich sygnety rzadko posiadały funkcję pieczęci i stanowiły raczej ozdoby lub symbole przynależności do danego rodu.
Obecnie sygnet to jeden z wielu rodzajów ozdób biżuteryjnych, który można zaobserwować w kampaniach modowych, na dłoniach celebrytów i celebrytek czy u swoich znajomych. I choć znacznie mniej popularne jest w dzisiejszych czasach grawerowanie sygnetów swoimi symbolami, wciąż istnieją osoby i instytucje, które w ten sposób prezentują przywiązanie np. do tradycji szkoły, jednostki wojskowej lub rodziny. Jest to również dobry sposób na spersonalizowany prezent - grawerowany sygnet doda szyku i charakteru każdej stylizacji, a dodatkowo będzie miał specjalne znaczenie dla obdarowanej osoby. Jeśli nie masz pomysłu na swój symbol, możesz sięgnąć po gotowy sygnet o gładkiej powierzchni lub z wyżłobionymi ozdobami. Np. srebrny sygnet z głową lwa będzie pasował do każdej osoby, którą cechuje wytrwałość, cierpliwość i silny charakter. Choć mogłoby się wydawać, że sygnet to przede wszystkim wyrazista i pokaźna ozdoba, w naszym sklepie znajdziesz również minimalistyczną biżuterię, która swoją stylistyką nawiązuje do tego typu pierścieni, np. złoty pierścionek z okrągłym, płaskim oczkiem lub złoty pierścionek z cyrkoniami.
Wiele osób zastanawia się, na którym palcu nosić sygnet. W teorii według polskiej tradycji powinno się zakładać go na serdeczny palec lewej ręki, a według angielskiej - na mały palec prawej dłoni… A zatem jak nosić sygnet? Odpowiedź brzmi: dowolnie! Możesz założyć go na środkowy, serdeczny lub mały palec, a nawet na kciuk czy palec wskazujący. Najważniejsze jest, aby pierścień nie był ciasny, ponieważ będzie wtedy ograniczał prawidłowy przepływ krwi. Nie może być też zbyt duży, bo zwyczajnie zsunie się z palca. Żeby zadbać o komfort noszenia najlepiej dokładnie zmierzyć obwód palca lub udać się do salonu stacjonarnego i zapytać pracownika, jak dobrać rozmiar sygnetu.